Najlepszy hosting – co to znaczy?
Wybór hostingu nie należy do prostych zadań, a decyzja nie powinna być podejmowana w pośpiechu. Wskazanie konkretnej firmy oferującej usługi hostingowe nie rozwiązuje tego dylematu. O wyborze usługodawcy powinny decydować konkretne czynniki mające wpływ na sprawność i działanie witryny. Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, startup, czy blog – nieprzerwany kontakt z klientem ma ogromne znaczenie w kontekście Twojej działalności. Jednak wciąż jest to tylko jeden z wielu czynników, na które warto zwrócić uwagę wybierając hosting.
Hosting – co to jest?
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, hosting jest domem dla Twojej witryny. To usługa wynajęcia przestrzeni serwerowej na podłączonym do Internetu komputerze. Firmy oferujące usługi hostingowe udostępniają Klientom własną przestrzeń, przy założeniu, że serwery będą działały nieprzerwanie. To miejsce pozwala na utrzymywanie stron internetowych, rozbudowanych serwisów, sklepów, plików multimedialnych (wideo oraz zdjęć), a także kont e-mailowych. Wynajem usługi hostingowej opłaca się znacznie bardziej, niż budowa własnej serwerowni. Przy wyborze warto pamiętać o tym, że istnieją różne rodzaje hostingu dostosowane do konkretnych potrzeb.
Jakie są rodzaje hostingu?
W ofercie dostawców usług internetowych znajdziesz z pewnością wiele rodzajów hostingu. Dlatego warto dobrać taką usługę, która będzie jak najlepiej spełniała Twoje potrzeby i oczekiwania. Oto rodzaje hostingu, z którymi spotkasz się w ofertach usługodawców:
- Współdzielony – to najtańszy i najpopularniejszy hosting, który równocześnie jest zgodny z potrzebami wielu klientów. Oznacza współdzielenie części zasobów udostępnionych na fizycznym serwerze. Wybierając go, masz do dyspozycji określoną część przestrzeni dyskowej oraz funkcjonalności. A przy tym, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo serwera, czy aktualizację oprogramowania. Te zadania realizuje usługodawca, a Ty możesz spokojnie zarządzać własną stroną internetową i skonfigurować skrzynki pocztowe.
- Dedykowany – ten rodzaj usługi hostingowej oddaje całą przestrzeń dyskową na Twoją wyłączność. W zależności od umowy, jaką podpiszesz, administracja serwerem może leżeć po Twojej stronie lub po stronie usługodawcy.
- Kolokacja – tak naprawdę jest to rodzaj hostingu dedykowanego. Decydując się na tę opcję, otrzymasz całą przestrzeń dyskową oraz fizyczne miejsce w serwerowni, w której umieścisz swój sprzęt. Dostawca usług ze swojej strony zapewni Ci: połączenie internetowe, zasilanie, klimatyzację, oraz ochronę przeciwpożarową i inne funkcje centrum danych.
- VPS – czyliVirtual Private Server, jest to rozwiązanie pomiędzy hostingiem współdzielonym, a dedykowanym. Wybierając je, masz do dyspozycji określoną część serwera współdzielonego z innymi użytkownikami, ale zyskujesz dostęp do osobnego oprogramowania i systemu operacyjnego.
Porównując oferty usługodawców, pamiętaj, aby wybrać taki hosting, który będzie adekwatny do Twojej działalności w sieci. Jeśli prowadzisz niewielki sklep lub bloga, nie potrzebujesz serwera o dużej mocy. Hosting współdzielony lub VPS będzie dla Ciebie idealny.
Parametry hostingu – które warto znać?
Parametry hostingu to ważne oznaczenia, których wartości pozwolą Ci określić, czy dana usługa hostingowa jest dla Ciebie.
Oto najważniejsze parametry:
- pojemność serwera (czyli ilość miejsca na serwerze),
- transfer danych (z tego parametru dowiesz się, jaka ilość danych może zostać przesłana do i z serwera w odniesieniu do jednostki czasu),
- liczba domen i stron www (to oznaczenie określa ile stron internetowych można utworzyć na danym koncie hostingowym),
- liczba kont FTP (czyli File Transfer Protocol, ten parapet określa możliwość przesyłania plików bezpośrednio na serwer oraz wysyłanie ich bezpośrednio na komputer),
- bazy danych (to pliki gromadzące informacje na temat stron, jeśli dostawca oferuje kilka baz danych, strona zajmuje mniej miejsca, a użytkownicy mają dostęp do większej ilości funkcji witryny),
- liczba zaparkowanych domen (domena zaparkowana widnieje na koncie hostingowym, ale po wejściu w nią przekierowuje na inną stronę, jest to bardzo przydatne, gdy docelowa usługa nie jest jeszcze gotowa do wyświetlenia).
Jakie są obowiązki dostawców usług?
Zapewnienie ciągłości usług to tylko jedna strona medalu. Równie ważne jest ciągłe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa wirtualnych systemów, ale także wykonywanie kopii zapasowych plików i stałych aktualizacji systemów operacyjnych oraz oprogramowania. Nie bez znaczenia jest również przejrzystość działania i umiejętność nawiązywania relacji z Klientem. Precyzyjne odpowiedzi na pytania to podstawa, która powinna zawierać się w cenie usług hostingowych. Dobry dostawca nie ukrywa kosztów po przedłużeniu hostingu oraz limitów usług.
Hosting – krok po kroku
Zanim podpiszesz umowę, upewnij się jakiej usługi rzeczywiście potrzebujesz. Rozważ rodzaj hostingu, ilość potrzebnej przestrzeni dyskowej i zastanów się, jakie masz plany co do rozwoju działalności w sieci. Zwróć uwagę na transfer danych i na to, w jaki sposób dostawca usług hostingowych dba o kwestie bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia są używanie technologie. Weź pod uwagę wybór domeny, oraz dodatkowych funkcjonalności (np. certyfikat SSL – uwiarygadnia markę w sieci i powoduje szybsze ładowanie strony, sprawiając, że strona lepiej się pozycjonuje).
Świadomy wybór to gwarancja jakości
Nie podejmuj decyzji pochopnie, wybierz dobry i sprawdzony hosting, który będzie nieustannie wspierał rozwój Twojego biznesu poprzez sprawne oraz bezpieczne działanie. Nie bój się zadawać pytań dostawcy usług hostingowych, im więcej wiesz, tym lepszą decyzję podejmiesz.