Wraz z nadejściem nowego roku, na pewno niejednokrotnie zastanawialiście się już nad tym jak będzie on wyglądał i jakie postawi przed nami wyzwania. W jakich kierunkach będzie rozwijać się branża informatyczna? Zapraszamy Was na nasz najnowszy minicykl artykułów poświęconych najważniejszym trendom jakie obowiązywać będą w 2016 roku.

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na rozwój „internetu rzeczy”. Koncepcja ta jest coraz częściej opisywana jako „internet przyszłości”. Jej istota tkwi przede wszystkim w potencjale inteligentnych urządzeń do gromadzenia, przetwarzania i wysyłania przez nie danych. Według analiz firmy Gartner – specjalizującej się w doradztwie w zakresie technologii informacyjnych i ich strategicznego wykorzystania i zarządzania – przedstawionych na konferencji ITxpo 2015, rynek będzie musiał się przygotować na spory wzrost podłączonych do sieci urządzeń, wśród których nie wymienia się już jedynie smartfonów, tabletów czy komputerów. Do tej puli dochodzą chociażby inteligentne rozwiązania motoryzacyjne wykorzystywane w samochodach czy urządzenia z segmentu internetu. W takiej sytuacji przedsiębiorstwa technologiczne staną przed wyzwaniami dotyczącymi rozwiązań w zakresie komunikacji między wieloma platformami a także przed wyzwaniem stworzenia oprogramowania, które efektywnie pozwoli zbierać rozmaite dane i analizować je pod kątem odpowiedniego dopasowania procesów biznesowych.

Według ostatnich danych IDC, rynek Internet of Things nieustannie się powiększa. Średnio jest to 16,9 % w skali roku. Biorąc pod uwagę raport „Worldwide Internet of Things Forecast 2015-2020” w roku 2014 wartość tego rynku była szacowana na kwotę 655,8 mld USD. Za kilka lat ta wartość według przewidywań ma wzrosnąć aż do 1,07 bln USD. Szczególnie rozwojowe mają się okazać segmenty smart urządzeń gospodarstwa domowego (52%) i pojazdów (48%), a także inteligentnych budynków (34%). Trzeba przyznać, że również na naszym rodzimym rynku szykują się imponujące zmiany w tym zakresie. Wartość rynku IoT w 2014 roku osiągnęła poziom 1,5 mld USD, a do 2018 roku ma się ona podwoić i osiągnąć poziom 3,1 mld USD.

Zdecydowanie internet rzeczy przekształca się w jeden z najważniejszych filarów naszych czasów i przeobrażać będzie się coraz szybciej zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwom uda się opanować olbrzymią dawkę danych generowanych przez urządzenia smart. Czeka na nas nowa era w zakresie technologicznym, która nie tylko będzie generować ogromne zyski ale również ułatwi znacznie życie codzienne każdego z nas.
W najbliższej przyszłości przełom w zakresie wykorzystania IoT planuje Korea Południowa, która buduje pierwsze w historii świata „smart city” od podstaw. Koszty tej inwestycji sięgają 35-40 mld USD. Południowokoreańskie Songdo ma być najinteligentniejszym miastem na świecie i zostało zbudowane na sztucznej wyspie z wykorzystaniem 500 milionów ton piasku. Songdo ma być wyposażone na każdym kroku w miliony sensorów zaprojektowanych przez Cisco. Docelowo Korea Południowa chciałaby stworzyć z Songdo stolicę koreańskiego biznesu.

Wśród innych przykładów wykorzystania IoT obecnie nie można pominąć Los Angeles, gdzie wykorzystuje się specjalne czujniki magnetyczne oraz sensory ruchu umieszczone na ulicach. Ich celem jest kontrolowanie liczby 4,5 tysiąca świateł i kierowanie ruchem w mieście tak, aby jak najlepiej poradzić sobie z korkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu ruch w Los Angeles zmalał o 16%. Pozostając w Kaliforni, w mieście Long Beach inteligentne czujniki wykorzystano do zarządzania gospodarką wodną, co pomaga w walce z dotkliwą dla tego stanu suszą, która obejmuje już prawie 98% jego powierzchni. Bezcelowe zużycie wody zostało ograniczone aż o 80%.

Przykładów nie brakuje również z Polski. Nasz partner biznesowy – spółka Ifinity – prężnie rozwija właśnie projekt dotyczący sensorów – beaconów – i ich wykorzystania do ułatwienia codziennego życia. Plasując się na drugim miejscu konkursu Mayors Challenge w 2014 roku – Warszawa uzyskała dofinansowanie w wysokości 1 miliona euro na rozwój projektu Virtualna Warszawa. Nasza stolica jest pierwszym miastem na świecie, które zaoferuje swoim mieszkańcom rozwiązania nawigujące, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnym, również niewidomych. Pilotażowe projekty zostały już przetestowane w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych oraz w komunikacji miejskiej. Docelowo ta technologia ma pomóc mieszkańcom dotrzeć do odpowiedniego okienka w urzędzie, do lekarza czy też uzyskać informację o rozkładzie jazdy autobusów lub o jakimś wydarzeniu kulturalnym w okolicy. Oprócz wdrożenia w SCONie, Ifinity wraz z Urzędem Miasta Warszawa ma już za sobą kolejne pilotażowe wdrożenia m.in. na przystankach autobusowych, w autobusach oraz w metrze.

Eksperci przewidują, iż ta tendencja wygeneruje olbrzymi skok technologiczny, a co za tym idzie spowoduje przeznaczenie przez branżę większych finansów na rozwój i analitykę danych z IoT. Szacuje się wzrost tych wydatków średnio o 30% w skali roku. IoT jest bardzo rozległym polem do popisu, ponieważ tak duże ilości gromadzonych informacji wymagają podjęcia niestandardowych działań i narzędzi. Ta tendencja zmusi przedsiębiorstwa do zwrotu w stronę zintegrowanych platform Big Data, które działając w chmurze obliczeniowej będą mogły przetwarzać dane i wygenerować fizyczne zyski dla firm. Tropem gromadzenia i przetwarzania danych o użytkownikach gromadzonych na zewnętrznych platformach Big Data według prognoz do 2019 roku mają pójść praktycznie wszystkie największe organizacje.

Z ogromną ciekawością śledzimy zmiany i tendencje na rynku i szukamy nowych rozwiązań, żeby sprostać coraz większym wymaganiom obecnego świata. Jednak z drugiej strony pojawiają się obawy czy powszechna automatyzacja i internet nawet w naszym czajniku czy szczoteczce do zębów to dobry kierunek. Rozwój IoT wymusza na nas zmianę perspektywy i postrzegania internetu oraz tego w jaki sposób wpływa na ludzi i ich jakość życia. Jakie będą tego skutki? Zapewne ocenić będziemy mogli sami w niedalekiej przyszłości. Zmiany bowiem są nieuniknione i nastąpią zapewne szybciej niż się spodziewamy.

źródła: forbes.pl; egospodarka.pl; testwarez.pl; spidersweb.pl; getifinity.com;

Zobacz także

Ostatnie wpisy

<
>