Oprogramowanie kastomizowane – kiedy warto zdecydować się na wdrożenie takiego systemu? Elastyczność i personalizacja należą do podstawowych czynników sukcesu w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie. Odpowiedź na te szybko ewoluujące potrzeby stanowi oprogramowanie kastomizowane. Jak dokładnie działają narzędzia tego typu, co możesz dzięki nim zyskać i jaki wpływ mają one na rynek?

Oprogramowanie kastomizowane – jak działa taki system informatyczny?

Oprogramowanie kastomizowane to rozwiązanie, które zauważalnie odróżnia się od tradycyjnych produktów pakietowych, oferujących szeroki zakres funkcji i modułów. Często nie spełniają one wszystkich wymagań danej firmy. W przeciwieństwie do nich, oprogramowanie kastomizowane daje możliwość projektowania i tworzenia narzędzi na miarę, uwzględniających indywidualne potrzeby biznesowe, specyficzne procesy i cele organizacji.

Główną zaletą oprogramowania kastomizowanego jest jego elastyczność. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mogą dostosowywać systemy do zmieniających się warunków rynkowych, rozwijając swoje usługi wraz z postępem technologicznym i ewolucją potrzeb biznesowych. Kolejnym istotnym aspektem takich narzędzi jest ich zdolność do dostarczania rozwiązań wysoce spersonalizowanych. Firmy mogą precyzyjnie definiować i implementować funkcje, interfejsy użytkownika oraz logikę działania, dokonując modyfikacji systemów w celu ich idealnej optymalizacji.

Dlaczego warto umożliwić użytkownikowi optymalizację i dostosowanie produktu do jego potrzeb?

Kastomizacja oprogramowania polega na umożliwieniu użytkownikom samodzielnej konfiguracji produktu. Odróżnia to takie systemy od rozwiązań personalizowanych, które dostosowywane są do potrzeb klientów odgórnie, przez producentów. Podejście tego typu ma następujące zalety:

  • wzrost satysfakcji użytkownika,
  • zwiększenie wydajności i funkcjonalności produktu,
  • poprawa intuicyjności narzędzia,
  • zwiększenie zaangażowania i lojalności użytkowników,
  • wzrost konkurencyjności na rynku.

Biorąc te korzyści pod uwagę, trudno się dziwić, że współczesne software house’y opracowują specjalne metody mające na celu identyfikowanie potrzeb użytkowników i ich spełnianie. Przykład takiego podejścia stanowią warsztaty Event Storming, stosowane przez Da Vinci Studio. W ich trakcie specjaliści odpowiedzialni za powstawanie aplikacji, w porozumieniu z przedstawicielami klienta, rozpisują cały projekt w intuicyjny i zrozumiały dla wszystkich sposób. Dzięki temu rzeczywiste problemy i potrzeby użytkowników badane są z różnych perspektyw, co pozwala w ich dogłębnym zrozumieniu.

Jakie programy podlegają modyfikacjom użytkowników i komu się przydadzą?

Coraz więcej firm robi dobry użytek z innowacyjnych technologii pozwalających na tworzenie programów kastomizowanych. Przyjmują one m.in. postać systemów:

  • ERP – zarzadzania zasobami przedsiębiorstwa,
  • CRM – zarządzania relacjami z klientami,
  • WMS – zarządzania magazynem,
  • MRP – planowania zapotrzebowania materiałowego,
  • e-commerce,
  • aplikacji webowych i mobilnych – tu doskonałym przykładem są aplikacje Quotiss, Vinci Medicine i 4Trans stworzone przez Da Vinci Studio.

    realisaation-photo

    Quotiss

    Oprogramowanie dla spedytorów, które upraszcza proces zarządzania stawkami, automatyzuje ofertowanie frachtowe i bardzo go przyspiesza
    Dowiedz się więcej
    realisaation-photo

    Vinci Medicine

    Inteligentny system wstępnej diagnozy przeprowadzający wywiad z pacjentem i optymalizujący proces od strony lekarza.
    Dowiedz się więcej
    realisaation-photo

    4Trans Mobile

    Nowoczesne oprogramowanie dla firm transportowych wspomagające zarządzanie również w obszarach spedycji i produkcji.
    Dowiedz się więcej

Jak widzisz, kastomizację szeroko stosuje się w programach wykorzystywanych na różnych etapach produkcji i dystrybucji towarów oraz usług. Nic więc dziwnego, że chętnie sięgają po nią firmy z rozmaitych branż. Szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem tego typu narzędzia mogą okazać się dla:

  • Sklepów internetowych – sprzedawcy mogą wygodnie dostosowywać własne sklepy do potrzeb swoich klientów.
  • Firm z branż specjalistycznych – systemy pozwalają na łatwe wprowadzanie modyfikacji zgodnie ze specyficznymi przepisami i wymogami prawnymi.
  • Przedsiębiorstw logistycznych i transportowych – operatorzy mogą konfigurować swoje programy pod kątem konkretnych towarów.
  • Sektora opieki zdrowotnej – kastomizacja przyspiesza zarządzanie dużymi bazami danych i umożliwia dostosowanie funkcji systemu do potrzeb konkretnej placówki.
  • Podmiotów z branży finansowej i bankowej – dostosowanie oprogramowania pozwala na przeprowadzanie specjalistycznych analiz, monitorowanie aktualnych informacji w czasie rzeczywistym i realizację wymagań w zakresie bezpieczeństwa.

Wdrożenie personalizacji i kastomizacji to bardziej efektywne oprogramowanie!

Nie ulega wątpliwości, że kastomizacja staje się niezbędnym elementem niemal każdego oprogramowania. To inwestycja w efektywność i satysfakcję użytkowników, które w biznesie zawsze przekładają się konkurencyjną przewagę i zwiększenie przychodów. Jeśli nie jesteś pewien swojego pomysłu, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Bezpłatna konsultacja IT

Skorzystaj z 30-minutowej rozmowy, podczas której możesz skonsultować dowolny temat związany z wyzwaniami IT, przed którymi stoi Twoja firma.

Porozmawiajmy

Dominik Kaczmarczyk

New Business Manager

Zobacz także

Ostatnie wpisy

<
>