Warsztat analityczny w Da Vinci Studio – krok po kroku
Warsztaty analityczne w Da Vinci Studio realizujemy wykorzystując metodę Event Storming. To coraz bardziej popularna metoda wspólnego odkrywania i modelowania procesów, w ramach których tworzone jest oprogramowanie. Nasze warsztaty analityczne przyczyniają się do efektywniejszego tworzenia ostatecznego produktu. Umożliwiają zgłębienie i zrozumienie potrzeb końcowych użytkowników oraz zapewniają lepsze zdefiniowanie celów projektu. W wyniku tego procesu, otrzymujemy spójny i transparentny model biznesowy, który służy jako podstawa dla wszystkich działań związanych z tworzeniem oprogramowania.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Czym jest i jak działa Event Storming?
- Przebieg warsztatu
- Standardy pracy w Event Storming
- Narzędzia w Event Storming
- Jak wyglądają warsztaty w Da Vinci Studio?
- Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach?
Czym jest i jak działa Event Storming?
Event Storming (ES) został opracowany w 2012 roku przez Alberto Brandoliniego jako element Domain-driven design (DDD). DDD to sposób projektowania oprogramowania, który skupia się na zrozumieniu i odwzorowaniu rzeczywistych problemów i potrzeb użytkowników, aby stworzyć bardziej intuicyjne i efektywne systemy informatyczne. Od momentu powstania samej koncepcji, ta technika warsztatowa zyskała szerokie grono zwolenników związane z projektowaniem opartym na domenach.
Event Storming uwzględnia wszystkie zainteresowane strony w danym projekcie. Najczęściej są to osoby reprezentujące zespoły techniczne i biznesowe.
Po stronie Da Vinci Studio są to najczęściej:
- Moderator warsztatu – osoba ta przygotowuje agendę, prowadzi warsztat i koordynuje jego przebieg.
- Project Manager – odpowiedzialny za kontakt z klientem, logistykę warsztatu i przesyłanie gotowych materiałów do klienta oraz ustalanie z nim wszystkich szczegółów.
- Deweloper – wspiera część techniczną spotkania, tworzy rekomendacje technologiczne oraz pomaga zespołowi w zrozumieniu tworzonych funkcjonalności.
- Jeżeli jest taka potrzeba, w warsztaty zostać zaangażowane również inne osoby, w tym na przykład: UI/UX designer, czy eksperci branżowi, którzy podzielą się wiedzą, szczegółowymi rekomendacjami oraz zapewnią insight z danej dziedziny biznesu (np. z dziedziny TSL, medycyny, sportu, czy edukacji).
Z kolei ze strony klienta – o ile jest to możliwe – warto, aby w proces warsztatowy zaangażowane były osoby z różnych dziedzin i działów, by wybrzmiały potrzeby każdego z osobna, na przykład:
- Osoba z wiedzą domenową, czyli tak zwany Product Owner (PO) posiadający wiedzę o produkcie i zdolny do określenia, jak powinien być on rozwijany na poziomie idei.
- Osoba techniczna, która jest swego rodzaju „łącznikiem” pomiędzy PO a wykonawcą, w tym wypadku Da Vinci Studio. Z taką osobą rozmawiamy o wszelkich kwestiach i wątpliwościach podczas prac programistycznych.
- Osoba decyzyjna (osoba biznesowa, najczęściej na szczeblu zarządczym).
Jeżeli jednak nie posiadasz w swoim zespole osób z takimi kompetencjami, nic straconego. Podczas warsztatów skupiamy się na funkcjonalnościach oraz biznesowym aspekcie rozwijanego rozwiązania. Celowo nie korzystamy ze słownictwa technicznego, by każdy z uczestników rozumiał zagadnienia i problemy poruszane podczas spotkania.
Warsztat analityczny w Da Vinci Studio umożliwia swobodną współpracę prowadzącą do celu, jakim jest funkcjonalne i dobrze zaprojektowane oprogramowanie. W trakcie spotkania chcemy poznać cele biznesowe tworzonego rozwiązania, aby dobrać jak najbardziej efektywne możliwości technologiczne i przedstawić je klientowi. W tym celu omawiamy też, w jaki sposób funkcjonuje branża, dla której tworzony jest produkt.
Krok po kroku
Warsztat organizowany w Da Vinci Studio to metoda projektowania biznesowego, która umożliwia tworzenie funkcjonalnego i dobrze zaprojektowanego oprogramowania poprzez zrozumienie procesów biznesowych. Przebieg warsztatu możemy przedstawić w 3 krokach:
- Przygotowanie – ten etap odbywa się przed spotkaniem. Określamy w nim cel warsztatu i dobieramy odpowiednią grupę osób, w tym facylitatora (moderatora). Przygotowujemy również niezbędne materiały, które pomogą w realizacji warsztatu.
- Spotkanie warsztatowe – podczas warsztatu uczestnicy, korzystając z karteczek, mapują zdarzenia i aktywności związane z danym procesem biznesowym. Jest on stopniowo ulepszany i rozwijany w trakcie warsztatu, aż do uzyskania ostatecznej wersji, spełniającej oczekiwania klienta. Ważne, aby podczas spotkania grupa skupiała się stricte na procesie biznesowym, a nie na implementacji technologicznej, co pozwoli uzyskać funkcjonalne i dobrze przemyślane rozwiązanie.
- Implementacja – po zakończeniu warsztatu, uzyskany model procesu biznesowego posłuży do implementacji systemu informatycznego lub innego rozwiązania związanego z daną branżą.
Ile trwa warsztat?
Wszystko zależy od skomplikowania projektu i tematów, które musimy dookreślić przed startem developmentu. Minimalny czas warsztatu w Da Vinci Studio to 4 godziny, jednak najczęściej nasze warsztaty trwają 6 godzin. Jest to wystarczający czas, aby zsynchronizować wiedzę uczestników, ujednolicić wizję, proces oraz zidentyfikować problemy, które mogą się w nim pojawić.
Standardy pracy
Jak już wspomnieliśmy, do warsztatu nie potrzeba wiele, wystarczy zwykła biała tablica. Współpraca może także odbywać się w stworzonym do tego celu oprogramowaniu (np. Miro). Przykład warsztatu Event Stormingowy w Miro:
źródło: https://miro.com/miroverse/event-storming/
Jak widać na powyższym przykładzie, Event Storming opiera się na rozpisaniu całego procesu (np. sposobu działania aplikacji mobilnej dla sklepu internetowego) przy użyciu karteczek w różnych kolorach. Jakie to kolory i co oznaczają?
Karteczki w Event Storming
W trakcie naszych warsztatów Event Storming wykorzystujemy karteczki w sześciu kolorach, z których każdy pełni inną rolę. Najczęściej przyjmujemy poniższe dopasowanie:
- kolor pomarańczowy – opisywanie zdarzeń występujących w procesie (zapisanych w czasie przeszłym),
- kolor jasnożółty – oznaczenie aktora (osoby), którego dotyczy dany proces,
- kolor żółty – notatki, pomysły,
- kolor czerwony – tzn. hot spot’y, zawierają one pytania, problemy, niejasne tematy, ryzyka, aspekty prawne (np. regulacje)
- kolor różowy – oznaczenie wykorzystania systemu zewnętrznego (np. bramki płatniczej w e-commerce)
- kolor zielony – dane do odczytu (czym musi dysponować użytkownik, aby podjąć decyzję)
Wykorzystanie samoprzylepnych karteczek bardzo ułatwia pracę i umożliwia przejrzyste przedstawienie wszystkich istotnych elementów zachodzących w rozwiązaniu.
Bezpłatna konsultacja IT
Skorzystaj z 30-minutowej rozmowy, podczas której możesz skonsultować dowolny temat związany z wyzwaniami IT, przed którymi stoi Twoja firma.
PorozmawiajmyDominik Kaczmarczyk
New Business Manager
Jak wyglądają warsztaty w Da Vinci Studio?
-
- Pierwszym etapem jest burza mózgów. Uczestnicy warsztatu dodają (umieszczają na tablicy) pomarańczowe karteczki ze wszystkimi możliwymi zdarzeniami w danym procesie.
- Kolejnym krokiem jest porządkowanie karteczek (na tym etapie też mogą pojawiać się pytania, stąd ważna rola czerwonych karteczek). Tutaj kluczowe znaczenie odgrywa moderator, który pomaga grupie w wyborze najbardziej odpowiedniego sposobu porządkowania karteczek, aby zapewnić jak największą wartość dla biznesu. Karteczki powinny być uporządkowane na osi czasu i/lub zorganizowane w tzw. bloki zdarzeniowe, dokładnie tak jak to jest zrobione na powyższym przykładzie, gdzie mamy sześć takich bloków:
– składanie zamówienia (order captured),
– koszyk (shopping cart),
– oferty (offers),
– potwierdzenie zamówienia (checkout process),
– procesowanie płatności (payment processing),
– wysyłka zamówienia (order fulfillment). - Po tym etapie najczęściej zapraszamy gości na krótką przerwę.
- Kolejnym działaniem, już po przerwie, jest przypisanie aktorów do poszczególnych procesów. Następnie przechodzimy do omówienia czerwonych karteczek – ważne jest udzielenie odpowiedzi na zadane pytania i rozwianie wątpliwości, które po drodze się pojawiły.
- Następny krok to priorytetyzacja problemów, które wymagają rozwiązania. Na tym etapie ważne jest, aby znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak:
– jakich reakcji będą wymagały dane zdarzenia?
– co musi się wydarzyć, aby zaistniało dane zdarzenie? - Przedostatnim etapem każdego warsztatu jest omówienie potrzebnych rozwiązań systemowych/technologicznych, które są niezbędne do tego, aby system działał prawidłowo i zgodnie z oczekiwaniami.
Na koniec nasz moderator podsumowuje warsztat i informuje o kolejnych krokach, tak by klient miał pełen obraz postępu prac. Na tym etapie potwierdzamy również rodzaj materiałów po warsztatowych. Materiały te różnią się każdorazowo w zależności od potrzeb i ich zakres ustalamy przed podpisaniem umowy, aby klient miał poczucie bezpieczeństwa i pełną wiedzę o tym, co dostarczymy po spotkaniu oraz w którym kierunku będzie ono przebiegało.
Po zakończonej sesji warsztatowej zespół Da Vinci Studio analizuje zebrane podczas spotkania informacje, wyznacza kolejne kroki do wykonania w projekcie, wycenia pracę oraz tworzy, wspomniane wcześniej, materiały po warsztatowe, które zostają dostarczone do klienta w ustalonym terminie.
Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach?
Są przynajmniej cztery ważne powody, dla których warto stosować Event Storming w pracy nad nowym produktem IT:
- Ułatwiona komunikacja – rozbudowane struktury firmowe i liczne procesy wewnętrzne często powodują trudności w komunikacji między poszczególnymi zespołami zaangażowanymi w pracę nad danym projektem. Praca z wykorzystaniem metodologii Event Storming pozwala dowiedzieć się, jak przebiegają poszczególne procesy i jak różne elementy tego łańcucha wpływają na siebie. Zebranie w jednym miejscu wszystkich osób zaangażowanych w projekt prowokuje do dyskusji i umożliwia wysłuchanie i skonfrontowanie wielu perspektyw i opinii.
- Efektywne rozwiązywanie problemów – Event Storming wykorzystuje tzw. reverse storytelling, czyli opowiadanie przebiegu procesu od końca. Umożliwia to wykrycie potencjalnych niedociągnięć czy zagrożeń. Nasze warsztaty dają przestrzeń do dyskusji o problemach z różnych perspektyw oraz ujawniają luki w wiedzy, czy sprzeczne stanowiska, co pozwala wyeliminować lub zminimalizować ryzyko związane z danym projektem.
- Spójna terminologia – często nieprecyzyjne nazewnictwo jest źródłem wielu nieporozumień. Warsztaty, które prowadzimy w Da Vinci Studio, standaryzują komunikację i wykorzystywaną terminologię, co niweluje ryzyko używania różnych terminów do opisania tej samej rzeczy. Dzięki temu zyskujesz pewność, że każdy członek zespołu jest właściwie zrozumiany.
- Prostota – to prawdopodobnie największa zaleta naszych warsztatów. Rozbijamy złożone procesy na łatwostrawne elementy i posługujemy się zrozumiałą dla wszystkich uczestników spotkania terminologią. Dzięki temu zarówno doświadczeni programiści, jak i osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tworzeniem oprogramowania, są w stanie zrozumieć, co dzieje się podczas spotkania i nad czym pracujemy.
Podsumowanie
Metodologia Event Storming to skuteczne narzędzie stosowane przez Da Vinci Studio w pracy nad projektami dla naszych klientów. Poprzez udział w warsztatach, będziesz miał okazję usprawnić swój pomysł (lub rozwinąć już istniejący produkt), a także omówić go z doświadczonym zespołem IT, który udzieli cennych rekomendacji dotyczących funkcjonalności i technologii. Po warsztatach nasz zespół będzie w stanie dokładnie określić koszt wykonania projektu, dopasować funkcjonalności do Twoich potrzeb i zapewnić zgodność z najlepszymi praktykami branżowymi.