Vue.js to framework (lub, mówiąc inaczej, biblioteka) bazujący na języku JavaScript, który jest wykorzystywany do budowania interfejsów użytkownika. Tak naprawdę, ten framework opiera się na aż trzech technologiach:
- standardowym HTML,
- CSS,
- JavaScript.
W efekcie Vue.js doskonale sprawdza się w środowisku internetowym i może być z powodzeniem wykorzystywany do tworzenia nawet zaawansowanych aplikacji webowych. Vue.js to doskonałe narzędzie front-end development także dlatego, że pozwala łatwo integrować tworzone oprogramowanie z innymi, już istniejącymi projektami. Dwie kluczowe cechy tego frameworka to po pierwsze tzw. renderowanie deklaratywne (oznacza to, że Vue rozszerza możliwości standardowego HTML-a i pozwala deklaratywnie opisać wynik HTML na podstawie stanu JavaScript), a po drugie – reaktywność (Vue.js to dynamiczny framework, który automatycznie śledzi zmiany stanu JavaScript i się aktualizuje, gdy takie zmiany zachodzą).
Framework Vue.js – zalety
Jak już wspomnieliśmy, Vue.js jest bardzo ceniony przez programistów. Dlaczego? Po pierwsze, wokół tego frameworka jest zgromadzona duża społeczność deweloperów, którzy stale pracują nad ulepszaniem tej technologii. Dodatkowo dostępna dokumentacja jest wyczerpująca i zrozumiała. Wiele osób twierdzi, że – między innymi dzięki temu – Vue.js jest łatwy do nauczenia się nawet przez osobę o niewielkim doświadczeniu w programowaniu. Po drugie, Vue.js jest wszechstronny – można go wykorzystać np. do tworzenia aplikacji typu SPA, ale też i innych projektów internetowych. Po trzecie, Vue.js ma licencję open-source, co oznacza, że bez żadnych ograniczeń można go wykorzystywać do dowolnych projektów, także komercyjnych. I wreszcie, warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści wynikającej z pracy z tym frameworkiem – efektywności. Dzięki dobrze przemyślanej strukturze Vue.js działa szybko i sprawnie, co na pewno docenią osoby pracujące nad złożonymi projektami.
Do czego wykorzystuje się Vue.js?
Po pierwsze, Vue.js doskonale sprawdzi się, gdy chcesz rozwinąć swoją aktualną aplikację o nowe rozwiązania – wszystko z powodu łatwej integracji z innymi technologiami. Po drugie, Vue.js jest dobrym wyborem w przypadku lekkich i prostych aplikacji – w ich wypadku możliwe jest nawet stworzenie całego projektu tylko przy użyciu tego frameworka. I trzecia kwestia to layouty – Vue.js pozwala na tworzenie pięknych i intuicyjnych interfejsów, które spotykają się z uznaniem współczesnych wymagających użytkowników.
Nieco problemów może sprawiać ten framework, jeśli chodzi o tworzenie złożonych projektów, nad którymi pracuje wiele osób. Wynika to z tego, że jest bardzo dużo możliwości implementacji tego frameworka i gdy wiele osób o różnym doświadczeniu i przyzwyczajeniach ze sobą współpracuje, to jest szansa, że w finalnym projekcie pojawią się błędy, które utrudnią jego prawidłowe funkcjonowanie.
Vue.js a inne frameworki
Oczywiście Vue.js to nie jedyny framework front-end, z którego możesz korzystać. Jak się on plasuje na tle innych? Pierwsza alternatywa to Angular. Ten framework jest przeznaczony głównie do „dużych” projektów, czyli bardziej złożonych aplikacji. Druga opcja to React. Ten framework jest z kolei polecany bardziej doświadczonym programistom. Jednak Vue.js będzie lepszy w przypadku osób o mniejszym doświadczeniu i przy nieco prostszych projektach. Jest jeszcze Next.js i tutaj trudno o prosty werdykt. Oba frameworki dobrze się sprawdzą w większości wypadków. Tak naprawdę wszystko zależy od upodobań danego programisty. Warto też w tym momencie zaznaczyć, że Angular i React to projekty wspierane przez gigantów świata IT – Google i Facebooka. To niewątpliwie wpływa na ich większą popularność, ale jednocześnie nie przesądza, że zawsze będą lepszymi rozwiązaniami.
Jeśli nie możesz się zdecydować na konkretne rozwiązanie, albo po prostu potrzebujesz pomocy z realizacją projektu webowego – zapraszamy serdecznie do współpracy. Z przyjemnością pomożemy Ci w stworzeniu nowej aplikacji lub innego projektu digitalowego!